Mesut TURKER  - Marka Yöneticisi / Pazarlama 

1978 Eskişehir doğumluyum, evli ve bir kız babasıyım. İlk, orta ve lise eğitimlerimi Eskişehir’de tamamladıktan sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme-İktisat bölümünden mezun oldum.

Üniversite eğitimim boyunca okulun tüm sosyal imkanlarından fazlasıyla yararlanıp bölüm derslerini boşladığım için mezuniyet için bir süre beklemek zorunda kaldım. Ama bu süre içerisinde İstanbul’da promosyon malzemeleri satışı yaparak, iş hayatına ilk adımlarımı attım.

Aynı dönemlerde hem okul bünyesinde hem de dışında gönüllülük esas faaliyetlerde önemli görevlerde bulundum. Öğrenci Birliği, kulüp faaliyetleri, turizm faaliyetleri, tur operatörlüğü, dernek sekretaryalığı gibi severek yaptığım ve insan ilişkilerini deneyimlediğim önemli sosyal tecrübelerimdi.

Sonrasında daha profesyonelce ve tam zamanlı olarak ilk işimi, Eskişehir’de merkezi bulunan Spor Alet ve Ekipmanları üretimi yapan bir firmanın, İstanbul satış ofisinin kurulumu ve yaklaşık 2 sene Şube Yönetimi ve Satış Elemanı olarak çalışarak yaptım.

2004 yılında Eskişehir’e dönerek, kurumsal bir firmada Yurt Dışı Müşteri Temsilciği, sonrasında ise Pazarlama Yöneticiliği yaptım. Firmanın farklı bölümleri arasında koordinasyonun sağlanması, yeni ürün geliştirilmesi, pazara sunulması, Pazarlama Planlarının yapılması ve yönetilmesi sorumluluğunda çalıştım. Marka Yönetimi ile edindiğim tecrübe beni yine aynı firmada farklı bir göreve taşıdı.

Yaklaşık 4 yıl "Kurumsal İletişim Direktörü olarak" en afili sözleri, kurumsal pazarlamayı, marka yönetimini, en önemlisi de İletişim danışmanlığı ve organizasyon yönetimini tecrübe ettim. Firmanın Holdingleşme sürecine, 7 farklı grup firmasının tümünün Kurumsal İletişimini yönettim. Firmanın marka değerinin arttırılmasına yaptığım katkılar, hazırladığım raporlar daha sonra firmanın satış sürecinde etkin bir şekilde kullanıldı. Firmanın marka bilinirlilik seviyesini ölçerek, KPI hedeflerinde yer almasını ve Eskişehir’de ilk 5 firma arasında olmasına katkı sağladım. İnsan Kaynakları ile ortak, çalışan memnuniyeti/aidiyeti projeleri gerçekleştirdim.

Son olarak; 2015 yılında tüm bu kurumsal firma tecrübelerimi, farklı bir alanda deneyimlemek adına kendi işimi kurdum.


Mahindra, APH Grup, Shaktiman, Aydın Pulluk, Kuhn, DecoVita, Tüyap, Özdilek, Beko, Başak Kiremit, Hisarlar, Corelli, Anadolu Üniversitesi, Hattat, Ilgazlar İnşaat gibi bir çok kuruma ajans faaliyetlerimiz kapsamında hizmet verdim. Hindistan, Hollanda, İtalya, Fransa, Polonya, Almanya ve Amerika’ da müşterilerimize fuar organizasyonlarında çözüm ortağı oldum. Dijital Pazarlama ve Grafik Tasarım faaliyetlerinin yanında yeni marka oluşturma, piyasa analizleri, raporlama ve anket çalışmaları yaptım.

Halen, Adving İletişim ve Reklam Ajansı olarak, çeşitli sektörlerden 30 dan fazla müşterimize marka danışmanlığı, ürün lansmanları, kampanyalar, Pazarlama Planı ve Bütçe Yönetimi, tasarım, fuar, etkinlik, organizasyon ve bayii geliştirme gibi projeler ile hizmet vermeye devam ediyorum.


Tüm iş hayatım boyunca, hem çalıştığım firmalarda hem de online aldığım eğitimler ile edindiğim yetkinliklerimi, şimdilerde şu başlıklar altında müşterilerimle paylaşıyorum.

- Sunum Teknikleri
- Etkili İletişim Teknikleri
- Pazarlama Planı Hazırlama
- Pazarlama Bütçesi Hazırlama
- Raporlama
- Marka Yönetimi
- Sosyal Medya Yönetimi
- Pazarlama Yönetimi
- Kurumsal İletişim
- Medya Planı Hazırlama
- Etkinlik Yönetimi

Online Eğitimler

- Model Thinking / Certified Universty of Michigan
- Communication in the 21st Century Workplace / Certified
University of California, Irvine Extension
- Project Management: The Basics for Success / Certified
University of California, Irvine Extension
- High-Impact Business Writing / Certified
University of California, Irvine Extension
-Effective Problem-Solving and Decision-Making
University of California, Irvine Extension
-Work Smarter, Not Harder: Time Management for Personal & Professional Productivity University of California, Irvine Extension