Mesut Türker | Adving | LapsBiraz macera mı arıyorsunuz?

Biraz macera mı arıyorsunuz?

Biraz macera mı arıyorsunuz?

Peki sizce bu fotoğrafdaki arkadaş ne arıyordu?

1985 yılında Emilio Scotto, memleketi Arjantin’deki satış temsilcisi olarak işinden ayrıldı ve Kara Prenses adını verdiği 1980 #Honda #Goldwing GL1100 ile yola çıktı. Cebinde 306 doları ve dünyadaki her ülkeyi görme arzusu vardı. Planlamasının boyutu bu kadardı.

Sponsoru yoktu, kredi kartı yoktu, bağlantısı yoktu. Arjantin dışına hiç çıkmamıştı bile. Ama öyle ya da böyle dünyayı dolaşacaktı.

 

On yıl, iki ay ve 19 gün sonra, 457.000 mil (735.470 km) yol kat ederek ve 279 ülke, ada ve bölgeyi ziyaret ederek gezisini tamamladı. Dünyanın kara kütlesinin %99’ını en uzun motosiklet yolculuğu ile kat ederek, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

 

Şu anda Nevada’daki bir müzede sergilenen Goldwing, on yıl boyunca 47.000 litre yakıt, 1.300 litre yağ, 86 lastik, 12 akü ve 9 koltuk tüketti!

 

Her biri 64 sayfalık 11 pasaport bitirdi ve 15 trafik cezası yedi. (eve döndüğü gün Kaliforniya’da 13, New York’ta ve Arjantin’de bir)

 

735.000 km’nin tamamı için yalnızca bir motor değişimi yaptı.

 

Scotto beş kez soyuldu, altı kez tutuklandı, iki kez vuruldu, Nikaragua’da CIA casusu olmakla suçlandı ve Afrika’da yamyamlar tarafından zehirlendi. Sahra Çölü’nde kum fırtınası nedeniyle bisikletinden düştü. Amazon ormanlarında cinayetten kaçan bir adamla tanıştı. Avustralya’da bir devekuşuna çarpmak da dahil olmak üzere dokuz çarpışma yaşadı(bir adam, bir taksi, bir geyik, bir kartal, bir maymun, bir domuz, iki köpek)

Bir deprem, iki kasırga ve dört fırtına atlattı. Sıtma dahil 3 önemli hastalık geçirdi. 90.000 fotoğraf çekti.

 

Her ne kadar Scotto yolculuğunu ilk yola çıktığında duyurmasa da, macerasıyla ilgili haberler seyahatleri sırasında yayılmaya başladı. 1986'nın sonlarında New York'ta mahsur kaldığında, bir televizyon haberi okyanusu geçmesine olanak tanıyan bağışların toplanmasına yardımcı oldu. Scotto, Vatikan'da Papa II. John Paul'e kişisel olarak bir mektup sunabildi ve Libya lideri Albay Muammer El Kaddafi, yolculuğunun Afrika kısmı için ona 300 dolar sağladı. Yolculuğunun ilerleyen bölümlerinde Pepsi, Agip ve Metzeler'den kurumsal sponsorluk aldı.

1991 yılında Scotto, Hindistan'ın Yeni Delhi kentinde Monica Pino ile evlendi. Yolculuğunun son dört yılında onun yol arkadaşı oldu.

 

10 yıl, iki ay ve 19 günün ardından yolculuğum tamamlandı” diyor Scotto. “Bu 10 yılda, 100 yıllık tecrübeleri bir araya topladım. Kontağı kapattım ve sadık motosikletime baktım. Artık gerçek anlamda dünya vatandaşlarıydık.”

 

224 sayfalık kitabında tüm bu yolcuğu anlatan Scotto, gerçekten aradığını buldu mu?